واريكوسل

 

 

تعريف

واريكوسل به بزرگ و واريسی شدن وريدهای كيسه بيضه ( پوستی كه روي بيضه قرار دارد ) گفته می شود. اين بيماری از شايع ترين بيماری های مردان پس از بلوغ می باشد.واريكوسل شايع ترين علت كاهش توليد و كيفيت اسپرم و ناباروری در مردان است. واريكوسل همچنين می تواند باعث كوچك شدن بيضه ها شود. خوشبختانه اغلب واريكوسل ها به راحتی تشخيص داده می شوند ولی اگر اين بيماری علامت دار شود بايد درمان جراحی صورت گيرد.

 

علائم

به دليل آن كه معمولا واريكوسل علامتی  ندارد ، اغلب در هنگام ارزيابی های ناباروری و يا احين يك معاينه عادی كشف می شود. واريكوسل به ندرت دردناك است. درد ممكن است:

به مرور زمان واريكوسل بزرگ تر و مشخص تر می شود. به هر حال اگر شما درد يا تورم و يا توده ای بر روی كيسه بيضه پيدا كرديد با پزشك خود تماس بگيريد.

 

علل

سياهرگ ها و سرخرگ ها جريان خون بيضه ها را برقرار می كنند. علت واريكوسل كاملا مشخص نمی باشد ولی بسياری از متخصصان معتقدند زمانی اين بيماری به وجود می آيد كه اختلال كاركرد دريچه های داخل سياهرگی ،  مانع جريان خون مطلوب بيضه ها می شود. علت اوليه عملكرد ناقص دريچه های داخل سياهرگی ، گشاد شدن وريدها می باشد. واريكوسل اغلب در دوران بلوغ و معمولا در سمت چپ اتفاق می افتد و علت آن به وضعيت قرارگيری سياهرگ بيضه چپ مربوط است. علاوه بر آن وجود واريكوسل در بيضه يك سمت می تواند توليد اسپرم را در هر دو بيضه تحت تاثير قرار دهد.

 

احتمال خطر

بيش ترين احتمال بروز اين بيماری بين سنين 15 تا 25 سال مي باشد.

 

عوارض جانبی

 

درمان

اگر واريكوسل مشكلی ايجاد نكند به درمان نيازی نيست. در صورتی درمان لازم است كه واريكوسل ايجاد درد ، ناباروری و يا آتروفی بيضه كرده باشد. در جراحی ، وريدی كه مشكل دارد را از سيستم جريان خون بيضه خارج كرده و جريان خون را به ساير عروق طبيعی برمی گردانند. با اين وجود تاثير جراحی بر ناباروری نامشخص است.

مواردی كه بايد واريكوسل را جراحی كرد عبارتند از : آنتروفی ( كوچك شدن ) بيضه ، درد و يا نتيجه غير طبيعی در بررسي مايع منی.

عوارض جراحی واريكوسل بسيار محدود و شامل موارد زير است ك

روش درمان ، جراحی است. اين روش با بيهوشی عمومی يا موضعی انجام می شود. اين عمل به صورت عمل های سرپايی انجام می شود و دوران نقاهت كوتاهی دارد و خيلی سريع بيمار می تواند كارهای روزانه خود را شروع نمايد.

 

اقدامات پس از عمل جراحی

اقدام خاصی نياز ندارد مگر توسط جراح نكاتی به بيمار توضيح داده شود.

آيا عمل واريكوسلتومی منجر به معلوليت و ناباروری مي شود؟

عمل واريكوسلتومی جهت درمان و يا جلوگيری از ناباروری انجام گرفته و خود باعث ناباروری نمي شود. اين جراحی هيچ نوع معلوليتی ايجاد نمی كند.

 

 

تمامی حقوق برای بیمارستان تهران محفوظ است.